czwartek, 11 września 2014

09:59
Niewielu wie, że prawie 30% Europejczyków uczulonych jest na Gluten.Nierozpoznana nietolerancja i uczulenie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Gluten podobnie jak biały cukier z powodzeniem można nazwać cichym mordercą. Gluten występuje powszechnie w dużej ilości produktów, istnieje jednak możliwość wyeliminowania go z diety.



Glutem to białko roślinne które u osób uczulonych lub wykazujących nietolerancję na ten składnik, może wywoływać szereg poważnych schodzeń i dolegliwości. Sprawdź jak gluten działa na ciebie.

Co to jest gluten i gdzie się znajduje?

Gluten jest białkiem roślinnym występującym w ziarnach czterech zbóż:: pszenicy, owsie, jęczmieniu i życie.

A zatem gluten jest w pieczywie, ciastkach, makaronach i niektórych słodyczach przygotowanych z mąk zawierających wspomniane cztery ziarna.

Jego przydatną właściwością jest kleistość wykorzystywana do sklejania skrobi przy wyrabianiu ciasta do produkcji klusek w tym także makaronów oraz wszelkiego rodzaju wypieków, z czego oczywiście najpopularniejszym jest chleb. Gluten jest dodawany też do gotowych sosów słodyczy, przypraw, wyrobów spirytusowych a nawet do octu. Lista produktów zawierających gluten jest olbrzymia.

Na szczęście w sklepach, zwłaszcza w tych ze zdrową żywnością, można dostać pieczywo i inne produkty niezawierające glutenu.

Jak rozpoznać, że jest się uczulonym na gluten?

Objawy, które mogą sugerować uczulenie lub nietolerancję na gluten to m.in. bóle i wzdęcia brzucha, pokrzywka skórna, utrata masy ciała, apatia, biegunki tłuszczowe lub wodniste, anemia, niski wzrost, zaburzenia rozwoju u dzieci, bóle głowy, afty w ustach, ciągle zmęczenie, bóle stawowe, depresje, problemy z cerą. Jednak żeby potwierdzić i ostatecznie zdiagnozować należy udać się do lekarza gastroenterologa i wykonać badania tj.: badanie przeciwciał (tTg, GAF), czasami wykonuje się biopsję jelita cienkiego.

Inne choroby mogące wskazywać na nietolerancję na gluten to:

- gromadzenie się w dolnych drogach oddechowych rzadkiej wydzieliny, która nie wywołuje kaszlu ani chrypki (odrywa się lekko), lecz wymusza częste odchrząkiwanie,

- wszelkie choroby skórne: trudno gojące się zmiany skórne przebiegające z zaczerwienieniem i zgrubieniem skóry, egzemy, liszaje, łupież,

- wszelkie choroby przewodu pokarmowego, nawet jeśli nie dają one typowych dla celiakii objawów, czy też wyniki badań tę chorobę wykluczają,

- obrzęki powiek i chroniczne stany zapalne oczu,

- hemoroidy oraz uporczywe schorzenia okołoodbytowe objawiające się pieczeniem spowodowanym maceracją skóry i śluzówki w rejonie odbytu,

- kożuchowaty nalot na języku,

- częste stany zapalne napletka połączone z maceracją skóry,

- nawracające zapalenia pochwy i sromu z wydzielaniem upławów, którym zazwyczaj towarzyszy zakażenie grzybem-pasożytem Candida albicans

Ostatnie obszerne badania zamieszczone w „Journal of the American Medical Association” wykazały, że osoby ze zdiagnozowaną, niezdiagnozowaną oraz „utajoną” celiakią albo uwrażliwieniem na gluten wykazywały większe ryzyko śmierci, głównie z powodu choroby serca i raka.
Warto się przebadać, swoją tolerancję na gluten i w razie uczulenia odstawić 100% produktów go zawierających.

0 komentarze:

Prześlij komentarz